Mets ja kliima
Kliima on mingi piirkonna ilma ja selle parameetrite pikaajaline koosmõju – temperatuur, sademed, tuul, kiirgus, õhuniiskus, lumikate. Kliima ja mets on omavahel tihedalt seotud, avaldades üksteisele vastastikust mõju. Metsad neelavad atmosfäärist süsihappegaasi (CO2) ja talletavad seda oma erinevates osades (tüves, juurtes, okstes jne). CO2 sidumise kaudu muutuvad õhutemperatuur ja vee kättesaadavus. Need tegurid on aga omakorda seotud metsa tootlikkuse ja liigilise koosseisuga.
Kliimamuutused ja nende leevendamine on muutunud maailmas üha aktuaalsemaks teemaks. Juba Kyoto protokolliga pandi riikidele ette kasvuhoonegaaside aruandluskohustus ning hetkel tegeleb sellega LULUCF (Land Use, Land Use Change and Forestry ehk maakasutus, maakasutuse muutus ja metsandus). Hiljuti on tehtud Euroopas mitmeid samme kliimamuutustega võitlemiseks: vastu on võetud uus kliimaseadus, samuti arendatakse rohelepet (European Green Deal) ning selle valguses avaldati Eestis raport „Mets ja kliimamuutused“, mis annab suunised kliimamuutusi leevendavaks metsakasutuseks.
Kliimamuutusi seostatakse ennekõike seostatakse kliimamuutusi CO
2 kontsentratsiooni tõusuga atmosfääris. Viimase 50 aasta jooksul on CO2 kontsentratsioon atmosfääris tõusnud peaaegu sada ühikut.CO
2 kontsentratsiooni tõusu seostatakse inimtegevusega – eelkõige sellega, et fossiilsete kütuste põletamisel paisatakse atmosfääri süsihappegaasi, mida on keeruline tagasi siduda. Süsinikku on võimalik siduda puitu ja seeläbi on mets üks võimalus kliimamuutuste leevendamiseks.Euroopa kliimaseaduse kohaselt peab 2050. aastaks kogu Euroopa muutuma kliimaneutraalseks ja hoidma globaalse soojenemise alla 1,5 °C. See omakorda tähendab, et tuleb oluliselt vähendada kasvuhoonegaaside emissioone, mis suuresti tulenevad tootmiseks, et täita meie vajadusi.
Ka raport „Mets ja kliimamuutused“ toob selgelt välja, et ainult metsadesse seotava süsinikuga kliimamuutusi ei pidurda, vaid seotava süsiniku kõrval on vaja vähendada ka süsihappegaasi emiteerimist. Mets aitab meil kliimamuutusi leevendada ning selleks on vaja hoida nii süsiniku tagavara kui ka suurendada läbi metsade tootlikkuse süsiniku sidumist.
Toompuiestee 24
10149 Tallinn
metsaselts@metsaselts.ee
fb.com/metsainfo