KONVERENTSI PROGRAMM

  • 09:00- 09:45 KOGUNEMINE JA KOHV

  • 09:45- 09:50 SISSEJUHATUS

    URMAS VAINO
  • 09:50- 10:00 Eesti Metsaseltsi avasõnad

    Jaanus Aun, Eesti Metsaselts
  • I PLOKK: HARIDUS

  • 10:00- 10:30 Paneeldiskussioon: Tuleviku töötegijate ettevalmistamine

    Agne Aija (RMK), Andres Olesk (OÜ Valga Puu), Jürgen Aosaaar (Eesti Maaülikool), Meelis Kall (Luua Metsanduskool)

    Tuleviku töötegijate ettevalmistamine on tulevikuks hädavajalik: aastal 2035 on oskustöölistena metsades tänased noored, kellele on olulised nii metsaoskused, tehnoloogiate valdamine, kuid omased ka senisest rohelisemad vaatenurgad. Milliseid oskuseid peame täna õpetama, et tagada metsas oskustöölisele piisav töö ja õiglane sissetulek? Millised oskused on tänastele metsakasvatajale vajalikud, et ees olevate väljakutsete ning muutuvate oludega kohaneda? 

  • II PLOKK: METS

  • 10:30- 10:50 Kas istandikud tapavad meie looduse?

    Reimo Lutter (Eesti Maaülikool)

    Istandikud pälvisid palju tähelepanu seoses Metsaseaduse muudatuste eelnõuga. Palju räägiti võimalikest hirmudest ja ohtudest istandike kasvatamisel. Eesti Maaülikoolis on istandike kasvatamist uuritud 20 aastat. Ettekanne teeb teadustöö ülevaate istandike mõjust kliimamuutuste leevendamisele, elurikkusele ja mullaviljakusele Eestis. Milline võiks olla istandike tulevikuroll ja täiendavad võimalused puidu varumisel tööstusele?

  • 10:50- 11:10 Kuidas leida ruumi mitmekesisele metsandusele? Globaalselt mitmekesine erametsandus

    Ray Raiesmaa (Ingka Investments)

    Vahel võib siit väikesest Eestist vaadates tunduda, et mujal maailmas on rohi rohelisem, taevas sinisem ja metsa kasvatada lihtsam. Kas mujal maailmas on parem? Saame teada või vähemalt näeme ja kuuleme oma Eesti mehe vaadet 7-st riigist kolmelt kontinendilt. Ingka Investments, Ingka Grupi investeerimise haru omab ja majandab ise rohkem kui 320 000 hektarit siin ja sealpool ookeani ning Ingka Investmentsi globaalne metsatööde juht jagab oma kogemusi.



  • 11:10- 11:30 Müstiline juurdekasv, suremus ja tagavara

    Madis Raudsaar (Keskkonnaagentuur)

    Müstiline juurdekasv, suremus, tagavara. Seda nii mineviku kui tuleviku vaates. Mis on riigi eesmärgid ja lubadused, metsanduslikud loogikad ja kuidas nad ühtivad.

  • 11:30- 12:30 LÕUNA

  • III PLOKK: METSA- JA PUIDUTÖÖSTUS

  • 12:30- 13:15 Paneeldiskussioon: Biorafineerimine ja suurinvesteeringute tulevik Eestis

    Andres Krumme (TalTech), Antti Tooming (Kliimaministeerium), Lauri Raid (VKG), Raul Kirjanen (Fibenol OÜ), Kaspar Peek (MKM).
  • IV PLOKK: EL POLIITIKA

  • 13:15- 13:45 Tulevikutrendid ja poliitilised suunad Euroopas

    Maja Drča (PEFC International esindaja EL juures)

    Ülevaade Euroopa Liidu metsanduse ja metsaga seotud regulatsioonidest, võtmepoliitikatest, jätkusuutlikkuse suundadest ja initsiatiividest ning kuidas need meie sektorit mõjutavad. Millised on tulevikutrendid ja poliitilised suunad Euroopas ning millised on viimased uudised Brüsselis. 

  • 13:45- 14:15 Rootsi kogemus EL suundade elluviimisel

    Maano Aunapuu (Rootsi Keskkonnaamet)
  • 14:15- 14:45 KOHVIPAUS

  • V PLOKK: METS JA MAAILM

  • 14:45- 15:15 Mets ja riigikaitse

    kindral Martin Herem
    Eesti kaitsevägi sh Kaitseliit on aastaid läinud “metsa”, “metsalaagrisse”. Täna hakkab aina rohkem meie kõnekeelde imbuma “põllule”, mis tõenäoliselt tuleb inglise keelest “field”. 
    Tundub, et eestlased on sõjapidamisest aastasadade jooksul läinud metsa. Kas varju või varitsusse, polegi tähtis. Me kõik teame midagi metsavendadest. Tegelikult olid need “vennad ja õed” siiski pigem küla, talu või isegi linnavennad, kuid ikka räägime me metsavendadest – see oli sõna otseses mõttes pelgupaik ja lahingus andis eelised meile. Eestlaste sõjapidamine on seotud metsaga juba aastasadu. Ei saa me teisiti ka täna. Esiteks on mets kui taristu – see pakub varju vaatluse eest. Jätkuvalt ka õhust, vaatamata arenenud tehnoloogiale, kui osatakse kasutada olemasolevaid tingimusi ja rakendada täiendavaid meetmeid. Kindlasti kasutatakse tänapäeval ka asustatud punkte ja hooneid. Kuid ilma metsata ei saa. Kaitseväe jaoks on mets – mets juba siis, kui puude kõrgus on mõni meeter. Teiseks on mets oluline ehitusmaterjalide allikana. Kui tavakodanik näeb 10cm läbimõõduga lepapuud paremal juhul küttepuuna või hakkepuiduna, siis kaitseväe jaoks võib see olla ülivajalik kindlustus- või tõkestusmaterjal. 
  • 15:15- 15:45 Mets ja tehnoloogia

    Agu Leinfeld (Value.Space)

    Millised on globaalselt megatrendid, mis muudavad maailma väärtusahelaid?   
    Kuidas on kosmose-, kliima-, toorme-, ja tehisaru tehnoloogiad seotud meie metsaga?
    Kas tehnoloogia tuleb või läheb veel rohkem metsa?
    Millised uued oskused on metsasektoris vajalikud, et olla maailma mastaabis jätkuvalt konkurentsi võimeline 10 aasta pärast?

    Kas seda kõike on võimalik mahutada 20 minuti sisse?

    Tule kohale ja saad teada! 😊

  • 15:45- 16:00 Metsasektori tunnustamine

    Metsasektori tunnustusi jagatakse neljas kategoorias:  metsandussektori aasta sõber, aasta tegu metsandussektoris, pikaajaline panus metsandussektorisse ja aasta noor metsandustegija. Tunnustamise eesmärk on väärtustada üksikisikuid, organisatsioone ja meeskondi, kes on oma tegevusega oluliselt kaasa aidanud metsanduse kestlikule arengule.

  • 16:00 Lõpusõnad

    Jaanus Aun (Eesti Metsaselts)

MTÜ EESTI METSASELTS

Toompuiestee 24
10149 Tallinn
metsaselts@metsaselts.ee
fb.com/metsainfo

Toetajad